Hvad en møller kan komme ud for
Denne julekalender tog danskerne med storm helt tilbage i 1970. Serien blev vist på DR1 og bød på en masse sjov og drillerier i en gammel, hyggelig mølle. Den er et godt eksempel på en af de tidlige danske tv-julekalendere for børn.
Velkommen til Møllen
Historien foregår i en gammel mølle, hvor Mølleren bor og passer sit arbejde. Det, han ikke ved, er, at han deler hus med en hel nissefamilie, der holder til på møllens støvede loft.
Mølleren, som blev spillet af den unge skuespiller Jens Okking, er en lidt enfoldig mand. Han har det med at glemme, at december er nissetid, og at nisserne elsker at lave ballade.
Nisserne på Loftet
På loftet bor Nissefar, Nissemor og deres to frække nissebørn. De hygger sig gevaldigt med at planlægge nye narrestreger hver eneste dag i hele julemåneden.
Nissernes primære mål er at drille Mølleren. De laver sjove ulykker og får ting til at forsvinde, så Mølleren tror, han er ved at blive skør. Det er et kapløb mellem nissernes drillerier og Møllerens tålmodighed.
Nissefar er også glad for at fortælle historier. I hvert afsnit deler han spændende beretninger fra "de gode gamle dage", hvor nisserne virkelig forstod at lave store og fantasifulde drillerier.
Særlige Gæster og Dukker
Udover nissefamilien møder vi også en række andre sjove figurer. En af dem er musen Konradsen, som bor på loftet og ligner den kendte Magnus Tagmus, men går i et fint jakkesæt.
Julekalenderen var også fyldt med fantasifulde dukker, som blev styret med snore, kaldet marionetdukker. Disse dukker gjorde serien meget visuel og anderledes end andre julekalendere på den tid.
En af de mest mindeværdige figurer er "Abersagogen". Det er et fantasidyr, der kan tale, og som består af en fodbold, der svæver rundt. Den havde endda sin egen temasang.
Folkene bag Magien
Jens Okking, som spillede Mølleren, var også med til at skrive manuskriptet. Instruktøren var Thorkild Demuth, som stod bag mange populære børneudsendelser og julekalendere i DR.
Nisserne fik deres stemmer fra kendte skuespillere og sangere. Birgit Brüel og Peter Kitter lagde stemmer til Nissefar og Nissemor, hvilket gav nisserne masser af liv og personlighed.
En Gammel Klassiker
Selvom "Hvad en møller kan komme ud for" er en ældre julekalender, er den vigtig i dansk tv-historie. Den er et skønt eksempel på, hvordan man lavede tv til børn i de tidlige 1970’ere.