Jule-spil.dk
➡️ Facebook gruppe 🎅🏻 Del på Facebook 💌
0 dage, 0 timer, 0 minutter, 0 sekunder

Jul i Kommunen

Denne julekalender er lidt anderledes end dem, du måske er vant til at se. Den blev vist på DR2 i 2012 og er en sjov satire.

En anderledes julekalender

Jul i Kommunen er en sjov og satirisk serie. Det betyder, at den på en humoristisk måde gør grin med voksnes verden, især politik og kommuner.

Serien har 24 afsnit, ligesom en rigtig julekalender. Den er især lavet for voksne, men historien er nem at følge, selv for en 12-årig.

I stedet for nisser og magi handler den om magtkampe i et byråd. Den viser, hvordan det kan se ud, når politikere tænker mest på deres egne drømme.

Mød borgmesteren

Hovedpersonen er borgmesteren i den fiktive Givsted Kommune, som hedder Per Tommy Larsen. Han er byens store konge, som alle lytter til.

Per Tommy har store ambitioner og endnu større planer for Givsted. Han er spillet af den dygtige skuespiller Lars Ranthe, som gør ham meget karismatisk.

Han er meget god til at få sin vilje igennem. Han har nemlig næsten hele byrådet i sin hule hånd, så der er sjældent nogen, der siger ham imod.

Desværre har han sparet penge på alt muligt vigtigt. Det gælder for eksempel skoler, plejehjem og tilbud til handicappede i Givsted Kommune.

Den store plan

Borgmesterens største plan er at bygge en kæmpestor sportsarena. Han kalder den en Mega-Arena og vil bruge mange millioner kroner på den.

Han drømmer om at trække store events til Givsted. Tænk på Champions League, 6-dagesløb og kæmpe rockkoncerter i den lille kommune.

Per Tommy mener, at arenaen vil skabe masser af nye job. Han håber, den vil gøre Givsted til en berømt by i hele Danmark.

Arenaen er et symbol på Per Tommys ambitioner. Han vil være en stor mand, og Mega-Arenaen skal hjælpe ham med at nå sit mål.

Kampen i byrådet

Der er kun én person, der tør sige borgmesteren imod. Hun er oppositionspolitikeren Klara Kastrup, som er meget skarp.

Klara synes, at Per Tommy bruger kommunens penge forkert. Hun er især sur over alle de besparelser, der er lavet på velfærden.

Hun prøver hele tiden at sætte en kæp i hjulet for borgmesterens vilde planer. Klara er stemmen for de borgere, der er blevet glemt.

Klara Kastrup kæmper for at få sandheden frem. Hun vil vise folk, hvordan Per Tommy styrer kommunen med en meget hård hånd.

Hvad sker der i december?

Gennem de 24 afsnit følger vi, hvordan Per Tommy prøver at få sin Mega-Arena igennem. Det bliver en meget dramatisk og sjov kamp op til juleaften.

Problemet er, at Givsteds økonomi bygger på en lidt for kreativ bogføring. Det betyder, at pengene ikke rigtig hænger sammen, selvom borgmesteren siger det.

Denne mærkelige måde at styre økonomien på får Statsforvaltningen til at spidse ører. De begynder at kigge Givsted Kommune efter i sømmene.

Julen nærmer sig, og presset stiger. Per Tommy Larsen må finde på nye og vildere idéer for at redde sin elskede arena og sit omdømme.

Serien er fyldt med sjove typer og skøre situationer. Det er en historie om, hvor svært det kan være at være politiker, især når man er under pres.

Jul i Kommunen er en virkelig sjov serie, som viser en helt anden side af julen. Det er jul med masser af sjov og ballade i kommunalbestyrelsen.

IMDb har Jul i Kommunen en bedømmelse på 6.7/10.